czwartek, 9 sierpnia 2018

Bieg do gwiazd - Dominika Smoleń

"Czasami chciałabym być wiatrem. Wolna, ulotna, niewidzialna. Wyzwolona, impulsywna, naiwna. Wiatr był siłą, niepowstrzymaną potęgą. Chciałam być jak on. Może wtedy moje życie inaczej by się potoczyło?" Poznajcie Adę. Ada od dzieciństwa choruje na cukrzycę. W efekcie tej choroby traci wsparcie rodziców, co dla młodego człowieka może kończyć się tylko w jeden sposób - ciężka depresja staje się jej wiernym towarzyszem, a wizyty w szpitalach psychiatrycznych po próbach samobójczych to jej codzienność.
 Kiedy umiera jej ukochana babcia, cały jej świat traci sens. Jest tylko jeden list; list, który ma na celu odmianę jej spojrzenia na świat - ostatnią próbę na odnalezienie radości z życia. 

Lektura początkowo jest przygnębiająca - ilu z nas lubi wątki depresyjne? Ja nie, ja jestem wieczną optymistką szukającą pozytywów w każdym aspekcie życia. 
Z biegiem kart autorka serwuje nam zaskakujące zwroty akcji, co sprawia, że książka robi się.. naprawdę fajna!
Zakończenie - kolejne zaskoczenie, i chętnie poznałabym dalsze losy bohaterów tej opowieści.
Teoretycznie jest to literatura młodzieżowa, ale niesie w sobie ważne treści, które powinni znać wszyscy - a myślę tu o cukrzycy. 

Cukrzyca jest obecnie nazywana pierwszą niezakaźną epidemią na świecie, szacuje się że na świecie żyje 387 milionów osób cierpiących na cukrzycę, z czego 179 milionów, czyli prawie połowa, pozostaje niezdiagnozowana. W Polsce jest około 3,5 miliona osób chorych na cukrzycę, z czego około 1/3 z tych osób – ponad 1milion – pozostaje niezdiagnozowanych. Oznacza to, że co jedenasta osoba w Polsce cierpi na cukrzycę.  (źródło). Choroba ta niesie za sobą ogrom zmian, jakie osoba chorująca musi wprowadzić w życie. 

Z jednej strony rozumiem więc uczucia Ady - w tym trudnym momencie bliscy się od niej odsunęli. Nie mogę tego pojąć! Jakim trzeba być rodzicem, żeby w ten sposób porzucić swoje dziecko.... 

Za możliwość przeczytania tej książki dziękuje Irenie z bloga Zapatrzona w książki.

" Nikt nigdy nie mówił, że życie musi być proste. Nikt też nie wspominał, że każdy z nas musi być szczęśliwy. Każdy kolejny dzień jest dla nas wielką zagadką, ale to, co czeka nas „po”, jest jeszcze większą." 

nota wydawnicza: 
Czy diagnoza lekarska przekreśli marzenia młodej dziewczyny?
Cukrzyca. Słowo, które zmienia życie na zawsze. Choroba, z którą każdy może mieć do czynienia. Błogosławieństwo czy klątwa?
Ada była pewna, że usłyszała wyrok śmierci. Bez wsparcia rodziców i przyjaciół coraz bardziej zamykała się w sobie, popadając w depresję. Po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego dostała list od babci, który diametralnie zmienił jej nastawienie do rzeczywistości. Zapragnęła stać się normalną nastolatką, nawet jeśli oznaczałoby to walkę z własnymi słabościami.
Bieg do gwiazd to wstrząsająca historia o dziewczynie, która uczy się żyć na nowo. Historia, obok której nie można przejść obojętnie. 

4 komentarze:

 1. Dziękuję za twoją recenzje, zachęciłaś mnie do przeczytania książki. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka zapowiada się ciekawie :D Muszę jej poszukać w bibliotece ^^
  Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Może to dziwne ale ja lubię wątki depresyjne i książki psychologiczne, lubię też wzruszyć się nad książką. Chętnie przeczytam, na dodatek autorka ma moje nazwisko :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Po przeczytaniu Twojej recenzji, mam wrażenie że pozycja może wiele nauczyć czytelnika. Chętnie poczytam.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój czas poświęcony mojemu wpisowi :)